Jak na správné uspořádání kuchyně?
Zvolte kuchyň na míru!
Začínáte konečně přemýšlet nad návrhem své kuchyně, ale nějak nevíte, odkud začít? Nebo si říkáte, že je to přeci jen kuchyně, co je na tom k vymýšlení?
Je toho spousta. Abychom vám vaše přemýšlení usnadnili, sepsali jsme pro vás článek o tom, co vše při plánování kuchyně vzít v potaz a jak správně na uspořádání. Podíváme se také na to, jaké prvky využít, kam umístit spotřebiče a na některé oblíbené vychytávky.
Kuchyně na zóny
Slyšeli jste někdy o tom, že má kuchyně zóny? Skutečně. Můžete ji rozdělit horizontálně i vertikálně podle toho, k čemu vám daná zóna slouží. Znalost těchto zón vám pak pomůže snadno připravit ideální návrh.
Horizontální dělení
Na jednu stranu si člověk říká, že nějaké zóny, které ušetří pár vteřin či minut času, není třeba přece vůbec řešit. Ale až budete v kuchyni 20 let splašeně lítat tam a zpátky, budete litovat, že jste tématu nevěnovali více pozornosti.
Horizontálně můžeme kuchyň rozdělit do 4 zón – odkládací, mycí, přípravná a varná. Zóny by na sebe měly navazovat přesně v tomto pořadí, aby bylo vaše působení v kuchyni plynulé a příjemné. V praxi to vypadá následovně.
- Přijdete domů z nákupu a nákup potřebujete někde vyložit (odkládací zóna). Zde si necháte suroviny pro přípravu večeře a zbytek uklidíte kam patří.
- Suroviny si následně v případě potřeby omyjete (mycí zóna) a vrhnete se na jejich zpracování – krájení, sekání, vážení, mixování (přípravná zóna).
- Celý proces pak zakončíte ve varné zóně, kde už z připravených surovin kouzlíte své oblíbené recepty.
A nyní si představte, že byste se vrátili z nákupu, jako první by na vás čekal sporák, hned vedle něj dřez a až za ním kus pracovní plochy, kde byste si mohli nákup vyložit. Při vaření byste museli odbíhat přes dřez k pracovní desce pro suroviny a zase zpátky. Naběháte se, zaneřádíte celou kuchyň a končit budete pěkně naštvaní. Nakonec si budete do kuchyně chodit jen pro kávu nebo láhev vína a s vařením bude utrum.
Magický trojúhelník
K horizontálnímu dělení se neodmyslitelně pojí tzv. magický trojúhelník. Nenechte se vyděsit, vypadá to všechno hrozně složitě, ale opravdu není.
Magický trojúhelník spolu tvoří 3 základní centra – potravinové (lednice, spíž) – mycí (dřez, myčka) – varné (sporák, trouba). Tato centra mají být uspořádaná tak, aby se mezi nimi mohl člověk plynule pohybovat. Nemělo by vám tedy po cestě mezi zónami nic překážet v cestě (např. kuchyňský stůl mezi linkou a lednicí).
Vertikální dělení
Tolik se o něm nemluví, ale dokáže vám stejně tak, jako horizontální dělení, pobyt v kuchyni náramně ulehčit, nebo z něj udělat peklo. Oproti horizontálnímu dělení je ale mnohem jednodušší a jasnější. Dělí se zpravidla do 3 zón.
- PRIMÁRNÍ ZÓNA – jedná se o prostor v bezprostřední blízkosti pracovní desky (těsně pod a těsně nad). Zde mají být uložené věci, které v kuchyni nejčastěji používáte. Nejčastěji sem patří tedy talíře, hrnečky, skleničky, příbory a základní potraviny ve spíži.
- SEKUNDÁRNÍ ZÓNA – Zde jsou méně často používané věci jako jsou například plechy, dortové formy, krabičky na jídlo, velké mísy a z jídel např. suroviny na pečení.
- KRAJNÍ ZÓNA – jedná se o úplně spodní vrstvu (těsně nad podlahou) a úplně horní vrstvu (těsně pod stropem). Zde zařazujeme pak věci s minimálním využitím (forma na beránka, šlehače, vánoční formičky na cukroví, zásoby potravin apod.)
Samozřejmě je otázka rozložení dost individuální. Zatímco někdo peče jednou za dva měsíce a plechy moc nevyužije, jiný peče každý druhý den a jsou pro něj nástrojem téměř každodenním. Důležité je položit si ty správné otázky.
Kuchyňská linka na dvě poloviny
Když už se bavíme o vertikálním dělení kuchyňské linky, můžeme ji také pomyslně rozdělit na 2 části – dolní polovina pod pracovní deskou a horní polovina nad pracovní deskou.
Zde je vhodné zvolit odlišný přístup pro typ poliček. Spodní část linky nejlépe funguje s šuplíky (výsuvy). Ty vám umožňují perfektní přehled o uložených věcech a snadnou manipulaci s položkami, které jsou uložené v zadní části šuplíku. V případě poliček by to znamenalo vždy vytáhnout vše, co je v přední části, lehnout si na podlahu a horko těžko vytáhnout tu zapadlou formu ze zadní části nejspodnější poličky. Při plánování kuchyně je dobré rovnou přemýšlet nad tím, co jaký šuplík ponese a dle toho si případně taky správně zodpovědět otázku materiálu a nosnosti šuplíku. V každém dobrém studiu vám s touto otázkou však dokáží snadno poradit. Horní část je pak vhodné řešit výklopnými dvířky.
Nejčastější chyby v rozložení kuchyně
Člověk by až nevěřil, kolik se jich dá udělat. Nejlepší je, ozkoušet si kuchyně u rodiny, u přátel, vyptávat se a při dočasných řešeních se pořádně zaměřit na to, co nám dělá problém.
- ŠPATNÁ VÝŠKA PRACOVNÍ DESKY – Jeli deska příliš nízko, bolest zad na sebe nenechá dlouho čekat. Správná výška pracovní desky by se měla řešit vždy podle toho, kdo v kuchyni tráví více času. Pokud se tam potkáváte zhruba na stejno a výškový rozdíl je příliš velký, nabízí se různá řešení, od stupínku po výškově polohovatelnou pracovní desku.
- NÍZKO UMÍSTĚNÁ TROUBA - klasicky troubu až na zem a nepříjemné předklánění je tady. Nejvhodnější umístění je do komínové skříně a mít ji v takové výšce, aby se člověk pro vložení či vytažení plechu nemusel předklánět. Samozřejmě, používáte-li troubu dvakrát do roka, nemusíte tuhle otázku řešit.
- NEDOSTATEK VÝSUVŮ - Výše zmíněné výsuvy často nemají v kuchyních takové zastoupení, jaké by si zasloužili a spodní část linky je tvořena hlubokými poličkami. Kromě bolesti zad tak riskujete, že spousta potravin podlehne zkáze, nebo je místo vás najdou molové.
- ŠPATNÉ ROZLOŽENÍ SPOTŘEBIČŮ - Každá domácnost dnes disponuje několika elektrospotřebiči, které je potřeba umístit v kuchyni prakticky, dostupně a tak, aby nepřekážely, kde nemají. Ne vždy se to ale podaří. Na co si tedy dát pozor? Nezapomeňte si vedle varné desky nechat volný prostor v podobě přípravné zóny a nad varnou deskou samozřejmě digestoř. Lednice by měla být umístěna v magickém trojúhelníku a v její těsné blízkosti by neměly být spotřebiče vyzařující teplo.
- MYČKA DALEKO OD DŘEZU - Často se setkáváme s tím, že klienti nemají myčku umístěnou vedle dřezu. Její umístění vedle dřezu je přitom nejjednodušší řešení pro odpady a vodu. Toto postavení je ale hlavně praktické pro manipulaci se špinavým nádobím.
- ZANOŘENÝ DŘEZ - je skvělou variantou pro snadnou údržbu v kuchyni. Jednoduše všechny drobky i vodu smetete do dřezu a máte vystaráno. Tím, že zmizí schodek mezi pracovní deskou a dřezem, zmizí také prostor, kde se usazují různé nečistoty, drobky a prach. Mimo snadnou údržbu navíc toto řešení krásně vypadá.
- VÝSUVNÁ PRACOVNÍ DESKA - skvělým řešením pro malé kuchyně. Tam, kde vám pracovní prostor pochybí, můžete jej vyřešit právě výsuvnou pracovní deskou. Pokud ji zrovna nepotřebujete, ani o ní nevíte.
- SNÍŽENÁ VARNÁ ZÓNA - vhodná pro všechny, kteří chtějí mít přehled, co se na které ploténce děje. Lépe vidíte do hrnců a snáze se s jídlem pracuje při jeho dochucování. Nevýhodou jsou ovšem další spáry a je třeba větší opatrnosti, pokud máte malé děti (varná deska je tak v jejich dosahu).
- KOHOUTEK S POHYBLIVÝM HRDLEM - dobrým výběrem vodovodní baterie si ušetříte práci, čas i nervy. Jednoduše rychleji umyjete co potřebujete, včetně samotného dřezu. Usnadní vám umývání například plechů, ale také většího množství ovoce nebo zeleniny.
- LED PÁSKY - poskytnou dostatek světla rovnoměrně po celé pracovní desce. Usnadní vám práci a mnohem více si užijete, jak jídlo vypadá. Led pásky jsou navíc energeticky úsporné.
- SKRYTÁ DIGESTOŘ - Nevzhledně vypadající kus plechu v krásně sladěné kuchyni je něco co opravdu nechcete. Dnešní technologie dovolují mít digestoř skrytou v nábytku nebo naopak ve varné desce.
- VÝSUVY - lidově šuplíky, vám usnadní práci v kuchyni - získáte lepší přehled o nádobí i potravinách a hlavně budou mnohem snáze na dosah. Konec zapomenutým surovinám a zmatkům v kuchyni.
- SKŘÍŇKY BEZ MADEL - vypadají stylově, minimalisticky a přiznejme si komu se chce neustále leštit ty chromované úchytky. Nemusíte se bát, že se o ně vaše dítě praští do hlavy, nebo že se na ně omylem narazíte vy sami. Ve spojení s tlumiči v pantech je toto řešení tiché a příjemné.
- SKRYTÉ DVEŘE DO SPÍŽE - máte nedostatek prostoru a přitom k vaření potřebujete mít po ruce spoustu chutí? Uvažovali jste někdy, že za poličkami s kořením by mohla být celá skříň - spižírna? Skryté dveře mohou být tím nejlepším řešením.
- SKŘÍŇKY AŽ DO STROPU - V dnešní době už vcelku standard, zejména v našich realizacích, ale stále občas narazíme na zákazníky, kteří nad skříňkami do stropu neuvažovali. Přitom vám díky tomu řešení odpadne starost s utíráním prachu na horních poličkách a získáte extra úložný prostor na víc. Kdo říká, že v něm musí být schované nádobí?
Rady na závěr pro kuchyň na míru
- Přemýšlejte nad tím, jak v kuchyni nyní fungujete a jak fungovat chcete. Kudy vedou vaše cesty, co potřebujete po ruce a kdy.
- Myslete na to, kolik se vás bude po kuchyni pohybovat. Vaříte ve dvou? Tak si dopřejte dostatek prostoru, ať se vzájemně nerušíte.
- Přeměřte si vše pořádně. Ostrůvek přímo naproti myčky tak, že se vám ji nepodaří otevřít nebude určitě tím, co vám vykouzlí úsměv na tváři.
- Promýšlejte kuchyň hodně dopředu a do detailu. Navštivte rodinu, známé, ptejte se, koukejte se, zapisujte si, co vám na vaší současné kuchyni vadí a co vám dělá radost. Myslete na všechno i na to, kolik budete potřebovat zásuvek a kde. Na kuchyň nespěchejte. Je to dlouhodobá investice, vyplatí se si ji pořádně promyslet.
Váš tým Interiéry Velecký ♥
Efektivně, kvalitně, bez starostí!
Asi to znáte… Schůzka s elektrikářem, stolařem, podlahářem a také designérem, aby to hezky vypadalo… Není to zbytečné?
Jednou schůzkou s námi si můžete ušetřit spoustu zbytečné komunikace a to se nebavíme o realizaci, kdy jeden neví co dělá druhý. Nechte se námi obsloužit od A po Z.
Tvoříme interiéry bez starostí, jedním tahem od návrhu po realizaci.
NAPIŠTE NÁM
Obratem se Vám ozveme